قرص لویترا برای چیست

لویترا دارویی بر پایه واردنافیل (۲۰ میلی گرم) بود

لویترا یک داروی واحد جنسی بود که بیشتر برای جنبه های درمان اختلالات نعوظی بکار گرفته میشد، اخیرا این دارو دیگر از رده ی داروها جنسی خارج شده است.

به این دارو واردنافیل نیز گفته میشود.

لویترا امروزه بیشتر بعنوان ترکیبی در یکسری از داروهای جنسی دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

مهمترین نکته در رابطه با قرص لویترا اینست که برای کار کردن همانند یک قرص ویاگرا همچنان نیازمند تحریک جنسی است.

قرص لویترا برای چیست؟

لویترا به درمان علائم اختلال نعوظ کمک می کند. لویترا حاوی ماده فعال واردنافیل، یک مهارکننده PDE5 است که به افزایش فشار خون به خون کمک می کند.

مشهور ترین از لویترا ۲۰ میلی گرمی میباشد که امروزه جای خود علنا به سیالیس های ۳۰ تایی داده است.

در مقایسه با استفاده از دارونما، کارآزمایی های بالینی انجام شده بر روی سه دوز موجود، همگی اثربخشی قابل مقایسه ای را نشان داده اند.دوز ۲۰ میلی گرم از نظر نفوذ نتایج بهتری را ارائه می دهد (۲۹.۵٪ افزایش).

لویترا به هیچ عنوان بعنوان درمان جنسی در زنان تجویز نشده است.

از شایع ترین عوارض قرص لویترا میتوان سردردهای مزمن را نام برد.

دوز مصرفی لویترا چقدر است؟

این داروی راست کننده آلات تناسلی مردانه معمولا یک ساعت قبل از آغاز رابطه ی جنسی مصرف میگردد، دوز توصیه شده قرص لویترا ۱۰ میلی گرم میباشد با اینحال میتوان آنرا به ۲۰ میلی گرم افزایش و یا به ۵ میلی گرم در کهن سالان کاهش داد.

لویترا را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. اگر همراه با یک وعده غذایی پرچرب مصرف شود، ممکن است شروع اثر به تاخیر بیفتد

تنظیم دوز در بیماران مسن ضروری نیست. با این حال، افزایش تا حداکثر دوز ۲۰ میلی گرم باید با احتیاط با در نظر گرفتن تحمل فردی در نظر گرفته شود

در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی خفیف تا متوسط باید دوز اولیه ۵ میلی گرم در نظر گرفته شود. بسته به تحمل و اثربخشی، دوز ممکن است بعداً افزایش یابد. حداکثر دوز توصیه شده در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی متوسط ​​۱۰ میلی گرم است.

در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی خفیف تا متوسط ​​نیازی به تنظیم دوز نیست. در بیماران مبتلا به نارسایی شدید کلیوی (کلیرانس کراتینین کمتر از ۳۰ میلی لیتر در دقیقه)، استفاده از دوز ۵ میلی گرم باید در نظر گرفته شود. بسته به اثربخشی و تحمل، دوز را می توان به ۱۰ میلی گرم و ۲۰ میلی گرم افزایش داد.

برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود. استفاده منطقی از لویترا در کودکان و نوجوانان وجود ندارد. استفاده در بیمارانی که داروهای دیگر مصرف می کنند تجویز همزمان مهارکننده های CYP3A4 در صورت ترکیب با مهارکننده های CYP3A4 مانند اریترومایسین یا کلاریترومایسین، دوز واردنافیل نباید از ۵ میلی گرم تجاوز کند.

بخوانید : قرص هارد آن برای چیست

هشدارها و اقدامات احتیاطی برای استفاده

قبل از شروع درمان برای اختلال نعوظ، پزشکان باید عملکرد قلبی عروقی بیماران خود را ارزیابی کنند، زیرا هر گونه فعالیت جنسی خطر قلبی دارد .

لویترا دارای خواص گشادکننده عروق است که منجر به کاهش خفیف و گذرا در فشار خون می شود. بیماران مبتلا به انسداد خروجی بطن چپ، به عنوان مثال، تنگی آئورت، تنگی زیر آئورت هیپرتروفیک ایدیوپاتیک، ممکن است به عملکرد گشادکننده‌های عروق از جمله مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵ حساس باشند.

رویدادهای جدی قلبی عروقی از جمله مرگ ناگهانی، تاکی کاردی، انفارکتوس میوکارد، تاکی آریتمی بطنی، آنژین صدری و اختلالات عروق مغزی (شامل حمله ایسکمیک گذرا و خونریزی مغزی) گزارش شده است که با لویترا رابطه علت و معلولی زمانی دارد. اکثر بیمارانی که این رویدادها در آنها گزارش شده است، عوامل خطر قلبی عروقی از قبل موجود داشتند. با این حال، نمی توان با قطعیت تعیین کرد که آیا این رویدادها مستقیماً با این عوامل خطر، واردنافیل، فعالیت جنسی، ترکیبی از این عوامل یا سایر عوامل مرتبط هستند.

داروهای مورد استفاده در درمان اختلال نعوظ باید با احتیاط در بیماران مبتلا به ناهنجاری آناتومیک آلت تناسلی (مانند زاویه، اسکلروز اجسام حفره ای یا بیماری پیرونی) یا در بیماران مبتلا به آسیب شناسی مستعد مستعد پریاپیسم (مانند پریاپیسم) تجویز شود. بیماری سلول داسی شکل، مولتیپل میلوما یا لوسمی). ایمنی و اثربخشی ترکیب لویترا، قرص روکش‌دار با لویترا، قرص قابل پخش در دهان یا سایر درمان‌های اختلال نعوظ مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین توسل به چنین انجمن هایی توصیه نمی شود.

تحمل به حداکثر دوز ۲۰ میلی گرم ممکن است در بیماران مسن (بیش از ۶۵ سال) کاهش یابد (به بخش موارد مصرف و نحوه مصرف و عوارض جانبی مراجعه کنید).

مصرف همزمان آلفا بلاکرها مصرف همزمان آلفا بلاکرها و واردنافیل ممکن است منجر به افت فشار خون علامتی در برخی بیماران شود زیرا هر دو گشادکننده عروق هستند. درمان همزمان با واردنافیل تنها در صورتی باید شروع شود که بیمار تحت درمان با مسدود کننده آلفا تثبیت شده باشد. در بیمارانی که تحت درمان با مسدود کننده آلفا تثبیت شده اند، درمان با واردنافیل باید با کمترین دوز اولیه توصیه شده ۵ میلی گرم قرص روکش دار شروع شود.

لویترا را می توان در هر زمان با تامسولوسین یا با آلفوزوسین تجویز کرد. برای سایر آلفا بلوکرها، در صورت مصرف همزمان واردنافیل باید فاصله زمانی بین دوزها رعایت شود (به بخش تداخلات با سایر محصولات دارویی و سایر اشکال تداخل مراجعه کنید). در بیمارانی که قبلاً با دوز بهینه واردنافیل درمان شده اند، درمان با آلفا بلوکرها باید با کمترین دوز شروع شود. در بیماران تحت درمان با واردنافیل، افزایش دوز آلفا بلوکرها در مراحل مختلف ممکن است منجر به کاهش بیشتر فشار خون شود.

تجویز همزمان مهارکننده های CYP3A4 از مصرف همزمان واردنافیل با مهارکننده های قوی CYP3A4 مانند ایتراکونازول و کتوکونازول (شکل خوراکی) باید اجتناب شود ، زیرا در صورت ترکیب این داروها غلظت بالایی از واردنافیل در پلاسما به دست می آید.

تنظیم دوز واردنافیل ممکن است در صورت تجویز همزمان با مهارکننده های CYP3A4 متوسط ​​مانند اریترومایسین یا کلاریترومایسین ضروری باشد.

مصرف همزمان گریپ فروت یا آب گریپ فروت ممکن است غلظت واردنافیل پلاسما را افزایش دهد. از این ترکیب باید اجتناب شود تاثیر بر فاصله QTc نشان داده شده است که یک دوز منفرد واردنافیل ۱۰ میلی گرم و ۸۰ میلی گرم، فاصله QTc را به ترتیب به طور متوسط ​​۸ و ۱۰ میلی ثانیه افزایش می دهد. همچنین، تک دوز ۱۰ میلی گرم واردنافیل همراه با ۴۰۰ میلی گرم گاتف تجویز می شود.

تداخلات دارویی لویترا

اگرچه مطالعات تداخل خاصی انجام نشده است، انتظار می رود مصرف همزمان سایر مهارکننده های قوی CYP3A4 (مانند ایتراکونازول) منجر به غلظت واردنافیل در پلاسما شود که با غلظت ناشی از کتوکونازول مقایسه می شود. از مصرف همزمان واردنافیل با مهارکننده های قوی CYP3A4 مانند ایتراکونازول و کتوکونازول (خوراکی) باید اجتناب شود.

مصرف همزمان کتوکونازول (۲۰۰ میلی گرم)، یک مهارکننده قوی CYP3A4، و واردنافیل (۵ میلی گرم) منجر به افزایش ۱۰ برابری AUC و افزایش ۴ برابری در Cmax واردنافیل شد.

 

بهره گیری منابع از sante.lefigaro.fr انجام پذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *