سیستم جنسی مردانه

ساختار دستگاه تناسلی مردان چگونه است؟

آیا تا بحال کنجکاو شده اید که عضو مردانه ی خود را بهتر بشناسید و با دستگاه تناسلی خود بیشتر آشنا شوید، بیماری های آن را شناخته و عواملی که باعث انتقال لذت از آلت به مغز میشود را بهتر درک کنید.

ما مقاله ی کوچکی برای شما ترتیب داده ایم تا با اجزای مختلف دستگاه تناسلی مردان شامل : آلت تناسلی، کیسه بیضه، بیضه، اپیدیدیم، مجرای دفران، پروستات و وزیکول‌های منی آشنا شده و در بررسی ویژگی های تاثیر گذار بر آن به اطلاعات خوبی دست یابید.

دستگاه تناسلی مردان از چندین و چند عصب فعال تشکیل میشود که میتواند تاثیرات عمیقی بر سبک زندگی وی از تولد تا مرگ را وارد سازد.

خیلی از مردان با مشکلات کوتاهی آلت، انزال زودرس و نعوظ ضعیف میخواهند مقابله کنند، در این راه ما به شما کمک میکنیم تا همانند یک پزشک بدانید که جریان منفی تاثیر گذار بر رشد دستگاه تناسلی شما، نوع تغذیه آن، سلولهای خونی و عصب های چه هستند.

شما هر تکنیکی را برای تقویت دستگاه تناسلی خود اعمال کنید مسلما اگر اطلاعات بهتری داشته باشید انتخاب بهتری را در نوع درمان انتخاب خواهید کرد.

آلت تناسلی از چند قسمت تشکیل شده است؟

• گلان (سر) آلت تناسلی: در مردان ختنه نشده، سر با بافت صورتی و مرطوب به نام مخاط پوشیده شده است. پوشاننده غده پوست ختنه گاه (پهلو) است. در مردان ختنه شده، پوست ختنه گاه با عمل جراحی برداشته می شود و مخاط روی سر به پوست خشک تبدیل می شود.

• Corpus cavernosum: دو ستون بافتی که در امتداد دو طرف آلت تناسلی قرار دارند. خون این بافت را پر می کند تا نعوظ ایجاد کند.

• Corpus spongiosum: ستونی از بافت اسفنج مانند که در امتداد جلوی آلت تناسلی قرار دارد و به گلن آلت ختم می شود. در طول نعوظ پر از خون می شود و مجرای ادرار – که از آن عبور می کند – باز نگه می دارد.

• مجرای ادرار از جسم اسفنجی عبور می کند و ادرار را به خارج از بدن هدایت می کند.

در هنگام نعوظ چه اتفاقاتی برای دستگاه تناسلی مردان رخ میدهد؟

در این حالت آلت تناسلی به حداکثر اندازه ی ظاهری خود میرسد و مرد میتواند از این موضوع برای لذت جنسی بهره گیری کند.

مردان مجرد از نعوظ برای زود انزالی و مردان متاهل به دخول و پیوند جنسی میپردازند.

مطالعات نشان میدهد مردانی که از نعوظ قوی برخوردارند به نسبت بقیه افراد از اندامی درشت و پهلوانی برخوردار بوده و حتی سیستم ایمنی بدن آنها نیز به شدت در مقالبه با عوامل بیماری زا واکنش های مناسبی از خود نشان میدهد.

حالت نعوظی مردان به صورتی کلی به شکل زیر است:

«نعوظ ناشی از تغییرات در جریان خون در آلت تناسلی است. وقتی مردی از نظر جنسی تحریک می شود، اعصاب باعث می شود رگ های خونی آلت تناسلی منبسط شود. خون بیشتر در داخل آلت تناسلی و جریان کمتری از آلت تناسلی به بیرون جریان می یابد و بافت موجود در جسم غارنوزوم سخت می شود»

بیضه ها

بیضه ها بدن های بیضی شکلی هستند که به طور متوسط ​​حدود ۱.۵ تا ۳ اینچ (۴ تا ۷ سانتی متر) طول و ۲ تا ۳ قاشق چای خوری (۲۰ تا ۲۵ میلی لیتر) حجم دارند. معمولاً بیضه چپ کمی پایین تر از سمت راست آویزان می شود.

بیضه ها نیز مانند همه ی اجزای بدن با کهولت سن طرائت خود را از دست

کیسه بیضه ها

کیسه بیضه کیسه ای با پوست ضخیم است که بیضه ها را احاطه کرده و از آنها محافظت می کند. کیسه بیضه همچنین به عنوان یک سیستم کنترل آب و هوا برای بیضه ها عمل می کند زیرا برای رشد طبیعی اسپرم باید کمی خنک تر از دمای بدن باشد. ماهیچه‌های کرمستر در دیواره کیسه بیضه شل می‌شوند تا بیضه‌ها در فاصله بیشتری از بدن آویزان شوند تا خنک شوند یا منقبض شوند تا بیضه‌ها را برای گرما یا محافظت به بدن نزدیک‌تر کنند.

بیماری پروستات در مردان

پروستات درست زیر مثانه قرار دارد و مجرای ادرار را احاطه کرده است. در مردان جوان به اندازه گردو، پروستات با افزایش سن بزرگ می شود. هنگامی که پروستات بیش از حد بزرگ می شود، می تواند جریان ادرار از طریق مجرای ادرار را مسدود کند و علائم ادراری آزاردهنده ایجاد کند.

امروزه بیماری سرطان پروستات به شدت شایع شده است و آمار مرگ و میر را بالا میبرد، یکی از بهترین راههایی که پزشکان به مردان توصیه میکنند اینست که برای مبتلا نشدن به بزرگی پروستات به فعالیت منظم جنسی بپردازند.

تولید تستوسترون (هورمون جنسی اولیه مردانه)

اپیدیدیم از یک لوله میکروسکوپی مارپیچ منفرد تشکیل شده است که طول آن تقریباً ۲۰ فوت (۶ متر) است. اپیدیدیم اسپرم‌ها را از بیضه جمع‌آوری می‌کند و محیطی را برای بلوغ اسپرم فراهم می‌کند و توانایی حرکت در دستگاه تناسلی زن و بارور کردن تخمک را به دست می‌آورد. یک اپیدیدیم در مقابل هر بیضه قرار دارد.

درمان تستوسترون کم مردانه با بیگ رایز

شناسایی بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی مردان

 • اختلال نعوظ: آلت تناسلی مرد به سختی کافی برای رابطه جنسی رضایت بخش نمی رسد. آترواسکلروز (آسیب به شریان ها) شایع ترین علت اختلال نعوظ است.
 • پریاپیسم: نعوظ غیرطبیعی که پس از چند ساعت از بین نمی رود حتی اگر تحریک متوقف شده باشد. مشکلات جدی می تواند ناشی از این وضعیت دردناک باشد.
 • هیپوسپادیاس: نقص مادرزادی که در آن منفذ ادرار در جلو (یا زیر) به جای نوک آلت تناسلی قرار دارد. جراحی می تواند این وضعیت را اصلاح کند.
 • فیموز (پارافیموز): پوست ختنه گاه را نمی توان جمع کرد یا در صورت جمع شدن نمی توان آن را به موقعیت طبیعی خود بر روی سر آلت تناسلی برگرداند. در مردان بالغ، این می تواند پس از عفونت آلت تناسلی رخ دهد.
 • بالانیت: التهاب آلت تناسلی که معمولاً به دلیل عفونت است. درد، حساسیت و قرمزی سر آلت تناسلی از علائم آن است.
 • بالانوپوستیت: بالانیت که پوست ختنه گاه را نیز درگیر می کند (در یک مرد ختنه نشده). کوردی: انحنای غیر طبیعی انتهای آلت تناسلی که از بدو تولد وجود دارد. موارد شدید ممکن است نیاز به اصلاح جراحی داشته باشند.
 • بیماری پیرونی: انحنای غیر طبیعی ساقه آلت تناسلی ممکن است به دلیل آسیب به آلت تناسلی بزرگسالان یا سایر شرایط پزشکی ایجاد شود.
 • اورتریت: التهاب یا عفونت مجرای ادرار که اغلب باعث درد همراه با ادرار و ترشح آلت تناسلی می شود. سوزاک و کلامیدیا از علل شایع هستند.
 • سوزاک: باکتری N. gonorrhea آلت تناسلی را در طول رابطه جنسی آلوده می کند و باعث اورتریت می شود. بیشتر موارد سوزاک در مردان باعث علائم ادرار یا ترشح دردناک می شود.
 • کلامیدیا: باکتری که می تواند آلت تناسلی را از طریق رابطه جنسی آلوده کند و باعث اورتریت شود. تا ۴۰ درصد موارد کلامیدیا در مردان بدون علامت است.
 • سیفلیس: نوعی باکتری که در طول رابطه جنسی منتقل می شود. علامت اولیه سیفلیس معمولا یک زخم بدون درد (شانکر) روی آلت تناسلی است.
 • تبخال: ویروس‌های HSV-1 و HSV-2 می‌توانند تاول‌ها و زخم‌های کوچکی روی آلت تناسلی ایجاد کنند که با گذشت زمان دوباره ایجاد می‌شوند.
 • میکروپنیس: آلت تناسلی کوچک غیرطبیعی که از بدو تولد وجود دارد. عدم تعادل هورمونی در بسیاری از موارد میکروپنیس دخیل است.
 • زگیل آلت تناسلی: ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می تواند باعث ایجاد زگیل روی آلت تناسلی شود. زگیل های HPV بسیار مسری هستند و در طول تماس جنسی پخش می شوند.
 • سرطان آلت تناسلی: سرطان آلت تناسلی در ایالات متحده بسیار نادر است ختنه کردن خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی را کاهش می دهد.

آلت کوچکت را درمان کن با این داروها >>

مشکلات باروری مربوط به دستگاه تناسلی مردان

مشکل در هیپوتالاموس یا غده هیپوفیز – قسمت هایی از مغز که به بیضه ها سیگنال می دهد که تستوسترون و اسپرم تولید کنند (هیپوگنادیسم ثانویه) بیماری بیضه اختلالات انتقال اسپرم سن نیز می تواند نقش داشته باشد. توانایی اسپرم برای حرکت و تعداد اسپرم‌های معمولی با افزایش سن کاهش می‌یابد که بر باروری تأثیر می‌گذارد، به خصوص بعد از ۵۰ سالگی.

نبود نعوظ قوی
مشکلات باروری آقایان

بهترین راه برای تولید اسپرم سالم چیست؟

اقدامات ساده برای افزایش شانس تولید اسپرم سالم عبارتند از:

وزن سالم را حفظ کنید. برخی تحقیقات نشان می دهد که افزایش شاخص توده بدنی (BMI) با کاهش تعداد اسپرم و حرکت اسپرم مرتبط است.

رژیم غذایی سالم داشته باشید. میوه ها و سبزیجات زیادی را انتخاب کنید که سرشار از آنتی اکسیدان هستند و ممکن است به بهبود سلامت اسپرم کمک کنند.

جلوگیری از عفونت های مقاربتی (STIs). عفونت های مقاربتی – مانند کلامیدیا و سوزاک – می توانند باعث ناباروری در مردان شوند.

محدود کردن تعداد شرکای جنسی و همیشه استفاده از کاندوم برای رابطه جنسی – یا ماندن در یک رابطه متقابل تک همسری با شریکی که آلوده نیست – می تواند به محافظت در برابر بیماری های مقاربتی کمک کند.

استرس را مدیریت کنید. استرس می تواند عملکرد جنسی را کاهش دهد و با هورمون های مورد نیاز برای تولید اسپرم تداخل کند. حرکت کنید.

فعالیت بدنی متوسط ​​می تواند سطح آنزیم های آنتی اکسیدانی قوی را افزایش دهد که می تواند به محافظت از اسپرم کمک کرده و دستگاه تناسلی مردان را قویتر کند.

درمان مشکلات باروری با اسپرمکس

دستگاه تناسلی مردان و خارج از محدوده

اسپرم می تواند به ویژه در برابر عوامل محیطی، مانند قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد یا مواد شیمیایی سمی، آسیب پذیر باشد.

برای محافظت از باروری:

سیگار نکش

مردانی که سیگار می کشند بیشتر احتمال دارد تعداد اسپرم پایینی داشته باشند. اگر سیگار می کشید، از پزشک خود بخواهید که به شما در ترک سیگار کمک کند.

الکل را محدود کنید.

نوشیدن زیاد می تواند منجر به کاهش تولید تستوسترون، ناتوانی جنسی و کاهش تولید اسپرم شود. اگر نوشیدنی را انتخاب کردید، این کار را در حد اعتدال انجام دهید. برای بزرگسالان سالم، این به معنای روزانه یک نوشیدنی برای زنان و دو نوشیدنی در روز برای مردان است.

در طول رابطه جنسی از روان کننده ها خودداری کنید.

در حالی که تحقیقات بیشتری در مورد اثرات روان کننده ها بر باروری مورد نیاز است، اجتناب از روان کننده ها در طول مقاربت را در نظر بگیرید. در صورت لزوم، استفاده از روغن معدنی، روغن کانولا، روغن خردل یا یک روان کننده سازگار با باروری مانند Pre-seed را در نظر بگیرید.با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد داروها صحبت کنید.

مسدود کننده های کانال کلسیم، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، ضد آندروژن ها، مواد افیونی و سایر داروها می توانند به مشکلات باروری کمک کنند.

استروئیدهای آنابولیک و سایر داروهای غیرقانونی می توانند همین اثر را داشته باشند.

مراقب سموم باشید قرار گرفتن در معرض آفت کش ها، سرب و سایر سموم می تواند بر کمیت و کیفیت اسپرم تاثیر بگذارد. اگر باید با سموم کار کنید، این کار را با خیال راحت انجام دهید. به عنوان مثال، لباس محافظ بپوشید، از تجهیزات محافظ مانند عینک ایمنی استفاده کنید و از تماس پوست با مواد شیمیایی خودداری کنید.

خونسرد بمان

افزایش دمای کیسه بیضه می تواند تولید اسپرم را مختل کند. اگرچه مزایای آن به طور کامل ثابت نشده است، پوشیدن لباس زیر گشاد، کاهش نشستن، اجتناب از سونا و جکوزی و محدود کردن قرار گرفتن کیسه بیضه در معرض اشیاء گرم مانند لپ‌تاپ ممکن است کیفیت اسپرم را افزایش دهد.

شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان می تواند تولید اسپرم را مختل کند و باعث ناباروری شود که ممکن است دائمی باشد. از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد امکان بازیابی و ذخیره اسپرم قبل از درمان سوال کنید.

 

منابع:

webmd.com

mayoclinic.org

plannedparenthood.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *